Brašno je osnovna sirovina naše prehrane. Brašno nastaje višefaznim usitnjavanjem i mlevenjem zrna pšenice u čestice različitih veličina koje se seju i spajanjem različitih pasaža formiraju se različiti tipovi brašna. U zavisnosti od veličine čestica, razlikujemo meka brašna, oštra brašna i krupicu.
● Pšenično namjensko crno brašno
Ovo brašno je po svojim nutritivnim karakteristikama visokokvalitetno brašno, zbog visokog sadržaja vitamina, minerala, a posebno dijetetskih vlakana.Hljeb od crnog brašna je vlažnije sredine, punog ukusa i bolje zadržava svježinu od bijelog hljeba.
● Brašno tip 400 oštro
Oštro pšenično brašno za fina peciva i kolače, u okviru tipa 400, smatra se najkvalitetnijim brašnom pošto se proizvodi od samog jezgra zrna žita.Odlukuje se blagom žućkastom bojom i oštrom granulacijom /veličina čestica/ po čemu je i dobilo svoj naziv.Preporučuje se za pripremanje biskvitnih tijesta, torti i pita.
● Brašno tip 500
Pšenično namensko brašno za kisela tijesta i domaću tjesteninu u okviru tipa 500 je za nijansu tamnije u odnosu na brašna tipa 400. Odlikuje se finom granulacijom, a preporučuje se za pripremanje poslastica od fermentisanog tijesta, pice, kiflice štrudle, hljeb, kao i za pripremanje domaće tjestenine i sličnih proizvoda. Ove vrste proizvoda se odlikuju malo grubljom strukturom tijesta.
● Brašno tip 850
Proizvedeno od komponovanih mješavina kvalitetne i zdrave pšenice.Narodno pšenično brašno tip 850 odlikuje se finom granulacijom i sadržajem glutena koji je odličnog kvaliteta sa izuzetnom sposobnošću upijanja vode i bubrenja. Povoljne tehnološke karakteristike ovog brašna omogućavaju njegovu univerzalnu primjenu i to kako za slana tako i za slatka tijesta.
● Pšenično iIntegralno brašno
Meljavom čitavog zrna pšenice dobiva se integralno pšenično brašno. U domaćinstvu je vrijedan sastojak domaćeg kruha, palačinki, biskvita, pizze. Trajnost brašna je 9 mjeseci ako ga čuvamo na suhom i hladnom mjestu. Najbolje je po otvaranju vrećice brašno presipati u staklenu ili drvenu posudu s poklopcem.Punovrijedno, integralno brašno pšenice je jedan od najboljih izvora primarnih bjelančevina. Pšenične posije su bogate neprobavljivim vlaknima, sadrže malo masnoće, ali vitamina skupine B. U klici može biti i do 12% masnoće. U njoj se nalaze šećeri saharoza i maltoza. Blagi okus zbog ''ljepljivih bjelančevina'' idealna za razna jela i pekarske proizvode, bogata vitaminom B1, provitamin A, fosfor, kalij.
● Stočno brašno
Pšenično stočno brašno predstavlja sporedni proizvod u postupku mljevenja pšenice koji se dobiva kao prelaz poslednjeg krupljenja i poslednjeg izmeljavanja. Stočno brašno je proizvod sa sadržajem mineralnih materija do 4 %, što znači da se u njemu pored čestica omotača nalazi i velika količina jezgra endosperma. Navedeni proizvod namijenjen je za ishranu stoke. U tehnološkom procesu izmljevenja dobiva se 20-22 % stočnog brašna ovisno o vođenju tehnološkog procesa mljevenja. Pakuje se u ambalažu od 25 i 30 kg.
Njegova svojstva su sledeća:
● Vlaga: maks. 14%
● Pepeo: maks. 6%
● Protein: min. 14%
● Skrob: min. 30%
● Celuloza: maks. 10%